تقویت حافظه و مهارتهای یادگیری

مرجع کامل راههای افزایش تقویت ذهن و حافظه و یادگیری انواع روشها و مهارتهای مطالعه

۱۴ نکته برای فعال نگه داشتن ذهن

۱۴ نکته برای فعال نگه داشتن ذهن

در یک شغل مناسب سخت مشغول فعالیـت هـستـیـد. از   همسری ایده آل برخوردار بوده و از زندگی اجتماعی خـود  لذت می برید. از خانواده و دوستانتان راضی هـسـتیـد. در    کل زندگی وقف مراد شما میگذرد.

اما احساس نمیکنید که ذهنتان در حال افت و بی تحرکی  است؟

مغز عضوی از جسم شما بوده و همانند اندام دیگر نیاز به  اکسیژن و تحرک دارد. پروراندن ذهن باعث میگردد از لحاظ  جسمانی و احساسی قوی تر گردید. قطعا دوست ندارید در میانسالی نـگـران از دسـت دادن حـافـظـه و یـا مـبـتـلا شدن به آلزایمر و یا بیماریهای مشابه آن باشید. بنابراین ازهم اکنون باید برای حفظ و نگهداری قوای ذهنی خود تلاش نمایید.

از طریق انجام منظم فعالیتهای مثبت مـی تـوانید حافظه خود را افزایش داده، قدرت حل مسائل را در خود بهبود بخشیده و خلاقیتـتان را تـقویت کنید. در اینجا چندین نکته برای فعال نگاه داشتن ذهن ارائه شده است:

“خواندن غذای ذهن است ، همانطور که ورزش غذای جسم.”

یادگیری مادام العمر

۱- کتاب بخوانید

کتابهایی از قبیل رمانهای قدیمی، داستانهای علمی تخـیـلی و راهـنماهای اقتصادی را انتخاب نموده و با خواندن آنها ذهن خود را تقویت کنید. پیـش از رفـتـن به تـعـطیـلات یک کتاب داستان جالب خریداری کنید. گذشته از مزایای و مـنفعتهای فکری، مشغله گریزی ناشی از خواندن کتاب میتواند بسیار آرام بخش باشد.

فواید ذهنی: کتـاب خـوانـی بـاعـث ورزیـدگـی مــهـارتــهـای ادارکـی شـده و مـجموعـه فرهنگ لغات را در حافظه شما افزایش خواهد داد. این کار را به طـور مـرتب انجام دهید. بعد از مدتی کوتاه بدلیل کسب اطلاعات و بالا رفتن سـطـح معلومات خـود شـگـفت زده شده و تبدیل به فردی خوش صحبت خواهید شد.

۲- در کلاسهای آموزشی ثبت نام کنید.

چیزی جدید یاد بگیرید. در کلاسهای آشپزی، هنری یا ورزشی ثبت نام کنید.

فواید ذهنی: با ایـن عـمـل بـا مـفـاهـیـم، اطـلاعـات و ایـده هـای نو آشنا شده و قدرت یادگیری در شما از طریق حفظ کردن آن مطالب افزایش خواهد یافت.

۳- یک زبان خارجی بیاموزید

در کلاسهای زبان شرکت کرده، به نوارهای آموزشی گوش داده و با فردی که می توانید با او بزبانی دیگر گفتگوکنید، ارتباط برقرارنمایید. بجای برنامه های تلویزیونی همیشگی، فیلمهای زبان اصلی زیر نویس دار را تماشا کنید. از نرم افزار و روش لایتنر برای بیاد سپاری لغات و اصطلاحات استفاده کنید.

فواید ذهنی: آموختن یک زبان خارجی فکر شما را انعطاف پذیر نگاه داشته و باعث تـیز هوشی خواهد گردید و بنابراین از کند شدن روند تفکر ناشی از افزایش سن جـلوگیـری مینماید. همچنین در سفرهای بعدی به کشورهای خارجی از مشکلات کمتری برخوردار خواهید بود.

ذهن خود را ورزیده کنید

۴- بدوید

کفش ورزشی خود را پوشیده و حرکت کنید. دویدن باعث شکل گیری جسم و ذهنـتـان میگردد.

فواید ذهنی: دویدن بـاعث بالا رفـتـن سـطح اکـسیژن در مـغز و در سایر بخشهای بدن می شود. در عوض بدن شـما انـدورفـین بیشتری آزاد کرده که باعث نیرومندی و لذت در حین سلامتی خواهد شد.

۵- گلف بازی کنید

چند ساعت از مشغله های روزانه خود را آزاد کرده و برای چند ساعت بازی به فضای باز بروید. گلف یک بازی ایده آل برای به آرامش رسیدن و تقویت فکر محسوب میگردد.

فواید ذهنی: گلف بازان از طـریق تـصمـیم سازیها و تعیین استـراتژی ها در حین بـازی اقدام به برانگیختگی ذهن خود مینـمـایند. از آنجاییکه این ورزش با کنترل حرکات تکراری در ارتباط است، باعث القای تدریجی قوای جسمی-فکری میگردد.

۶- به یوگا بپردازید

ممکن است تعجـب کـنید که چقدر یوگا می تواند مؤثر باشد. علاوه بر مزایای جسمانی و تمرینات بدنی، یوگا میتواند اثرات آرام بخش بسیاری را بهمراه داشته باشد.

فواید ذهنی: یوگا باعـث می گردد تا کـلیـه عـضـلات و فرایـنـهای تنفسی خود را کنترل نمایید. با کنار گذاشتن نگرانیها و تنشها فرصتی مناسب برای رها نمودن فکر از استرس پیدا خواهید کرد.

۷- بیلیارد بازی کنید

بازی بیـلـیـارد نـیـز برای تقویت فکر مفید است. ورزشکاران این رشته با تمرکز نمودن به روش ضـربات و تـفـکر عـمـیـق بـرای نـحـوه حـرکات بـعـدی بـه بـالابردن قابلیتهای ادارکی می پردازند.

فواید ذهنی: برنامه ریزیهای استراتژیک باعث افزایش وضوح عقلانی می شـوند. تمرکز کردن روی مسائل بیدرنگ و آنی به هوشیار نگاه داشتن ذهن کمک می نماید. به علاوه این ورزش مستلزم این است که بازیکن بر حسب قوانین فیزیک تعقل کند،چیزیکه اغلب ما به ندرت در زندگی روزمره خود انجام می دهیم.

همیشه فکر کنید

۸- بازی کنید

از دوستان خود برای شرکت در بازیهای فکری مانـند شـطرنـج دعـوت نـمایید. بـه غیـر از جوانب اجتماعی، این قبیل بازها ذهن شما را فعال نگاه می داند.

فواید ذهنی: از حافظه خود استفاده نموده و قدرت بخاط آوردن را افزایش خواهیـد داد. همچنین مهارتهای ریاضی و منطق خود را آزمایش خواهید کرد.

۹- در یک خبرنامه مشترک شوید

دریافت اطلاعات جدید در هر روز اطلاعات مـغـز شـما را افـزایـش خواهد داد. یک خبرنامه می تواند در مورد وقایع تاریخی، جملات مشهور و یا اخبار اجتماعی باشد.

فواید ذهنی: برانگیختگی ذهنی باعث افزایش مهارتـهای ادارکـی می گـردد. به عـلاوه جمع آوری اطلاعات عمومی باعث دنیا دیدگی و هوشمندی بیشتر خواهد شد.

خلاقیت داشته باشید

۱۰- بازیهای فکری کامپیوتری انجام دهید

بازی های کامپیوتری می توانند برای سلامتی بسیار مفید باشند. گیم هایی را انتخاب کنید که استراتژیک و فکری و مستلزم حل مسائل باشند. از بازی برای یادگیری استفاده کنید.

فواید ذهنی: گـیم هـایی کـه بـا حـل مـسئله و نقش گزاری سر و کار دارند به شما در تمرین برنامه ریزی های استراتژیک کمک می کند.

۱۱- ماکت بسازید

ساختن مدلهای اتومبیل و هواپیما را با اسباب بازی در دوران کودکی  بیاد دارید؟ آنها را بازسازی کرده و یک مدل کوچک بوجود آورید.

فواید ذهنی: دنبـال کـردن هـمه آن دستـورالعملهای نوشته شده، قدرت تمرکز شما را افزایـش مـی دهد. تـمرکز نمودن روی کارهای دست ساز می تواند بسیار آرامش بخش باشد.

۱۲- یک ساز موسیقی یاد بگیرید

آموختن یک ساز میـتواند بـاعث برانگیختن قوای ذهنی شما گردد. در کلاسهای سنتور، گیتار، پیانو و یا آنچه که به آن علاقه دارید ثبت نام کنید.

فواید ذهنی: مطالعه علم موسیقی تحریک عقلانی را سبب میشود. نواختن یک ساز نیاز به قدرت یادآوری و  تمرکز جهت حفظ تن و سرعت موسیقی دارد.

۱۳- جدول حل کنید

روزنامه یا کتاب جدولی تهیه نموده و در اوقات بیکاری اقدام به حل جدول نمایید.

فواید ذهنی:این عمل باعث بهبود مهارتهای ادارکی،تفکر خلاق و توانایی های واژه ای در شما خواهد شد.

۱۴- در مناظرات شرکت کنید

یک مباحثه با نشاط می تواند نیرو بخش و مفرح باشد. تا زمانی که از موضوع اصلی یک بحث منحرف نشده باشید، می توانید از گفتگو و بیان نکات مثبـت و مـنـفی یک مسئله با دوستان، بسیار لذت ببرید.

فواید ذهنی: مهارتهای خود در تفکر سریع، قوه استدلال و خـلاقیت را پـرورش خواهیـد داد. طرح تئوریهای متقاعد کننده بشما در روابط اجتماعی و شغلی کمک خواهد نمود.

اگر فکر،جسم و روح خود را پرورش دهیـد، روزگـارتـان بسط یافته و چـشم انـدازی جـدید بدست خواهید آورد که شما را قادر به انجام کارهای بسیار بزرگتر خواهد کرد.

ذهن خود را تقویت کنید

استعداهای فـکری خـود را از طـریـق بکار بردن اعمال تحریک کننده ذهنی بسیار، در اوج نگاه دارید. از مهارتهای اداراکی اسـتـفـاده نموده، قوای یادآوری را آزمایش کرده و حافظه خود را بهبود بخـشید. خـود را وادار بـه داشـتـن خـلاقـیت در تـفکر و تعقل نمایید. با فعال نگاه داشتن ذهن به منافع و فواید بیشماری دست خواهید یافت.

منبع: مردمان

+ نوشته شده در  ساعت   توسط مجتبی (رضا). ش  | 

مغز خود را تقویت کنیم

مغز خود را تقویت کنیم

همه ما در زندگی  روزمره  با انبوهی  از اعداد و ارقام سروکار داریم  که بسیاری از مواقع  به یاد آوردن  آنها امری  دشوار است . شماره  کد ملی  ، کارت  اعتباری ،تلفن دوستان ، همکاران و… تنها  جزء  کوچکی  از اطلاعاتی   است که باید به  خاطر سپرد.به این موارد  باید مطالب مربوط به آزمون های  مهمی  همچون کنکور و آزمون های  استخدامی را افزود . در واقع آنچه که در زندگی  مدرن  عصر حاضر  حائز  اهمیت است  میزان توانایی افراد در ” به یاد آوردن “  اطلاعات  مورد نیاز در ” حداقل  زمان ” است  و در این میان  گاهی  ثانیه ها  سرنوشت ساز می شوند .توجه بیش  از بیش  متخصصان پزشکی  و مردم به تقویت  حافظه  تلاشی در جهت  پاسخ به این نیاز قرن  بیست  و یکم  به شمار می  رود.

 ****

حتما برای شما هم  این سوال مطرح  شده   است  که تفاوت  نفرات برگزیده  از آزمونهای علمی  با  سایرین  چیست ؟ 

 پاسخ متخصصان  به این پرسش  مشخص است :

بهره هوشی و توانایی مغز انسان  در تجزیه و تحلیل  اطلاعات  ویژگی  منحصر  به فردی  است  که تحت تاثیر  عوامل گوناگون متغیر بوده و از همین جا تفاوت افراد  جلوه می یابد  .تقویت حافظه آرزوی  دیرینه بشر بوده  و از دیر باز میل به پیشرفت  موجب توجه به این مقوله  شده است . بسیاری  از روانشناسان معتقدند  که جستجو در  جهت  دستیابی به هوش  قویتر  از نیازهای  عصر حاضر  است . « کورنلیو»  روانشناس مشهور  در دهه ۱۹۷۰ میلادی  اظهار داشت : انسان نباید  به صورت غیرفعال  میلیونها سال  منتظر گذشت  زمان  و انجام مراحل تکامل  ساختار  مغز  بماند تا بتواند  شاهد هوش  سرشار  باشد. عقاید مشابه سایر محققان  علوم ژنتیک  و اعصاب  موجب  همکاری  آنها در زمینه پی  بردن به ژنهای  موثر در حافظه ، ساختارهای مغز مرتبط  با هوش  و ترکیبات شیمیایی  سیستم  اعصاب  شد.

تجسم داستانهای  علمی تخیلی

 امروزه موضوع تقویت قابل توجه هوش یک داستان علمی تخیلی نظیر آنچه در فیِلمها می بینیم نیست.بسیاری از داروهایی که به این منظور تهیه شده اند هم اکنون در مرحله تحقیقات کلینیکی می باشند و در کمتر از پنج سال آینده به بازار ارائه خواهند شد. بعضی ازداروهای تقویت حافظه در حال حاضر برای بیماران مبتلا به نقصان حواس مثل آلزایمر تجویز می شود. افرادی که در خانواده و دوستان خود مبتلایان به فراموشی پیِری را دیده اند از وجود خود چنین داروهایی استقبال می کنند. در عین حال بعضی داروهای موثر در درمان بیماری های روانی می توانند برای افزایش گروهی از عملکردهای معین مغز و بهبود کارایی آن مورد استفاده واقع شوند. مثال عمده این مورد دارویی است که جهت درمان کودکان مبتلا به اختلال کم توجهی بیش فعالی تجویز می شود. محققان معتقدند که مصرف آن موجب افزایش نمره آزمون سنجش استعداد تحصیلات به میزان  صد نمره می گردد. در واقع با ارائه این داروهابه بازار، فیلمهای تخیلی در زمینه دنیای افراد تیز هوش در مقابل چشمان ما مجسم شده است. بد نیست بدانید تاکنون چندین داروی تقویت حافظه توسط  سازمان  غذا و داروی ایالات متحده (FDA) مورد تایید قرار گرفته است. این داروها بطور کلی به نام داروهای تیزهوشی نامِده می شونددر عین حال داروهای گیاهی متعددی نیز از دیر  باز به عنوان تقوِت کننده های حافظه معرفی و استفاده شده است.

شناسایی ترکِبات شیمیایی حافظه

ماهیت انتقال و ذخیره پیامها در مغز و چگونگی  یادآوری آنها فرآیندی است که همواره مورد توجه متخصصان علم اعصاب بوده است. دکتر «اریک کندل» از دانشگاه کلمبیا از پیشگامان تحقِقات در این زمینه است که جایزه نوبل پزشکی را به خاطر تحقیق در زمینه یادگیری و حافظه دریافت نمود. وی دریافت که فعال شدن پروتئِنی به نام CREB موجب تقویت محل تماس دو سلول عصبی می شود و این پروتئیِن در تشکیل حافظ موش و مگس میوه نقش مهمی دارد. پی بردن به این واقعیت زمینه ساخت داروهای تقویت حافظه را فراهم نمود.شرکتهای داروسازی امیدوارند داروهای تازه ای تولید کنند که میزان پروتئین CREB را در سیستم عصبی افزایش داده و بنابراین ایجاد حافظ بلند مدت را تسهیل و تقوِت نمایند.

 یکی از موثرترین ترکیبات شیمیایی در این زمینه هم اکنون در مرحله تحقیقات کلینیکی است و چناچه همه مراحل بررسی آن به خوبی پیش برود از سال ۲۰۰۸ به بازار عرضه خواهد شد. سایر ترکیبات مثل آدرنالین، گلوکزو کافئین نیز موجب تقویت حافظه می شوند و نقش این مواد در بهبود کارآیی مغز کاملا مشخص شده است. مشکل عمده در ارتباط با این گونه ترکیبات شیمیایی عوارض جانبی آنها است.به عنوان مثال موشهای آزمایشگاهی که تحت تاثیر مصرف داروهای تقویت حافظه قرار گرفتند نسبت به درد نیز حساسیت بیشتری داشتند.

هوش،میراث ارزشمند

یافتن معِار معِنی برای تعیین افراد تیز هوش همواره مورد توجه روانشناسان بوده است. تست هایی مثل IQ و SAT اگر چه به عنوان ابزاری جهت تعیین میزان بهره هوشی افراد مورد استفاده واقع شده اند، اما در دنیای واقعیت نمی توانند ارزیابی کاملی برای تفاوت افراد از جهت کارآیی حافظه و هوش به شمار آیند.تست های هوش و خصوصا IQ مهارت تجزیه و تحلیل ، درک مطالب و فهم کلامی و سرعت تجزیه و تحلیل افراد را می سنجند .این نوع هوش به نام «سایکومتریک» نامیده می شود و اگر چه تنها نوع هوش نیست اما امکان ارزیابی آن بیشتر است .بعضی از محققان به وجود هوش های چندگانه معتقدند. در سال ۱۹۰۴ چارلز اسپیرمن روانشناس انگلیسی در نتیجه تحقِقات فراوان به این نتیجه رسید افرادی که توانایی موفقیت در یک آزمون هوش را دارند، در سایر آزمون های هوش نیز موفق خواهند بود.وی از این نظر وجود هوش عمومی را تعرِیف کرد که به نام “g” نامیده می شود.بسیاری از نتایج بررسی ها از سال ۱۹۰۴ تا کنون نظر “اسپیرمن”را تایید نموده اند و عقِده رایج در بین دانشمندان و روان شناسان این است که عامل “g” مسوول تنوع در نمرات تست هوش افراد است.نکته جالب توجه این که اخیرا متخصصان ژنتیک دریافته اند که عواملی مثل هوش و شخصِت ریشه در ساختار ژنتیکی انسان دارد و ژنهای متعددی در شکل گیری «هوش» دخالت دارند که تاکنون یک مورد آن که ژنی بر روی کروموزوم شش است شناسایی شده است. محققان در بررسی ویژگی های ساختاری مغز (مثل اندازه ،حجم و …) گروههای زیادی شامل دوقلوها،خویشاوندان و افراد بیگانه مورد سنجش قرار داده اند .با اسکن مغز این اشخاص در دستگاه MRI و توجه به تفاوتهای آنها ،دانشمندان قادر به تعیین نواحی از مغز که تحت کنترل ژنها هستند، شده اند. با تکمیل نتایج این تحقیقات زمینه ژنتیکی هوش کاملا مشخص می شود.

دانش آموزان آینده و تست دوپینگ

دانشمندان پیش بینی می کنند  روزی فراخواهد رسیدکه افراد سالم،از جمله کودکان برای تقویت هوش و آمادگی مغزی به مصرف دارو روی آورند. این محققان معتقدند که مصرف « تقویت کننده های مغزی » در آینده ممکن است به اندازه قهوه متداول شود.دانشمندان حتی مردود ندانستند کودکانی که امتحانات خود را می گذرانند در آینده با تست هایی از نوع تست دوپینگ که ورزشکاران با آن روبرو هستند مواجه شوندتا معلوم شود که از مواد نیروزا مغزی استفاده کرده اند یا خیر. در جهانی که روز به روز بر سرعت و رقابت در آن افزوده می شود،استفاده از این گونه مواد می تواند به امری متعادل بدل شود اما در دسترس بودن این گونه داروها مجموعه ای از پرسشهای اجتماعی و اخلاقی را به دنبال می آورد،از جمله این مسئله که آیا درست است به بعضی افراد اجازه داد با استفاده از این داروها نسبت به دیگران در موقعیت بهتر قرار گیرندیا خیر و به عنوان کلام آخر به خاطر داشته باشید اگر چه حافظه قوی نعمتی گرانبها است اما در مواردی مثل شرایط نا مناسب روحی ،خاطرات تلخ،غم از دست دادن عزیزان و یا پایان نا فرجام یک رابطه عاطفی « فراموشی » به مراتب ارزشمندتر است.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط مجتبی (رضا). ش  |